Kosmetyczne certyfikaty ekologiczne - przewodnik cz. 2 0
Kosmetyczne certyfikaty ekologiczne - przewodnik cz. 2

Nie trudno się nie zgubić wśród licznych nazewnictw kosmetyków z roślinnym składem: naturalny, organiczny, biologiczny, ekologiczny. Na pomoc przychodzą certyfikaty ekologiczne, które porządkują całą wiedzę, wprowadzają restrukcyjne wymogi i gwarantują konsumentowi określoną jakość kosmetyków naturalnych.

W cz.2 naszego przewodnika dowiesz się na czym polegają certyfikaty kosmetyków naturalnych takich jak: Natrue, Nature et Progrès, BDIH oraz Ecolabel.

Część pierwsza traktuje o: Cosmebio, Ecocert, Cosmos

 

NATRUE

Nature jest stowarzyszeniem, które mieści się w Brukseli (True Friends of Natural and Organic Cosmetics) i ma na celu propagowanie kosmetyków organicznych i naturalnych. Sama jednostka certyfikująca istnieje od 2008 roku i obejmuje 5000 produktów.

 

Certyfikacja ta w swoich wymogach dotyczących składników w kosmetykach nie dopuszcza żadnego sztucznego surowca. Jedynie składniki i surowce naturalne lub przetworzone na bazie naturalnych (przetworzone w laboratoriach, lecz istnieją one w naturze np. konserwanty lub pigmenty) są tu dozwolone.

 

Natrue wyróżnia 13 kategorii kosmetycznych oraz trzy poziomy certyfikacji:

  • kosmetyk naturalny - wyprodukowany z surowców naturalnych,
  • kosmetyk z częścią organiczną - 70% składników powinny stanowić składniki organiczne,
  • kosmetyk bio - 95% składników stanowią składniki z upraw ekologicznych

 

Dowiedz się więcej: http://www.natrue.org/

 

NATURE ET PROGRES

Aktywny promotor ekologicznych upraw i biodynamiki we Francji. Nature et Progrès jest stowarzyszeniem konsumentów i producentów. Zrzesza także środowisko kosmetyczne działające na rzecz kosmetyki organicznej oraz ekologii. Wyznaje zasady takie jak: ochrona i poszanowanie dla bioróżnorodności oraz ekologicznych upraw.

 

 

Wymogi kosmetyczne certyfikatu:

- składniki roślinne pochodzące z upraw ekologicznych lub z kontrolowanych dzikich zbiorów,

- wyklucza surowce syntetyczne pochodzenia petrochemicznego, GMO, olej palmowy i silikony

- dopuszcza niektóre procesy przetwarzania chemicznego i fizycznego surowców

 

Dowiedz się więcej: www.natureetprogres.org

 

BDIH

Powstało w 1996 roku w Niemczech jako Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Przemysłowych i Handlowych (Association of German Industries and Trading Firms for pharmaceuticals, health care products, food supplements and personal hygiene products).

 

Karta BDIH narzuca stosowanie surowców wyłącznie pochodzenia roślinnego (rośliny i oleje) i organicznego. BDIH stowarzyła listę składników dozwolonych w swoich kosmetykach: jest ich 690 (z 2000 wszystkich dopuszczalnych składników na rynku), co wyznacza przejrzystość formulacji. Produkt zawierający choć jeden składnik spoza listy nie jest dopuszczany do certyfikacji.

- produkt nie może być testowany na zwierzętach

- składniki roślinne z kontrolowanych upraw,

- ekologiczne, biodegradowalne opakowania,

- zastosowanie naturalnych konserwantów,

- brak organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej

 

Dowiedz się więcej: https://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/index_e.htm

 

ECOLABEL

Jest to jedyny certyfikat oficjalnie stosowany we wszystkich krajach Unii Eurpejskiej. Został ustanowiony w 1992 roku przez Komisję Europejską. Gwarantuje on nietoksyczność lub toksyczność zredukowaną do minimum dla środowiska. Bierze on pod uwagę cały proces powstawania kosmetyku: pozyskiwanie surowców, wytwarzanie, dystrybucja i recykling.

 

Wyróżnia on 24 kategorie produktów. Wśród nich są nie tylko kosmetyki, ale i odzież, obuwie, meble, sprzęt RTV-AGD, farby oraz inne.

Wyróżnia on różne typy produktów kosmetycznych:

- kosmetyki spłukiwane (szampony, żele pod prysznic) – muszą być biodegradowalne i przyjazne morskiemu ekosystemowi

- pochłaniające środki higieny osobistej i kosmetyki (pieluszki, podpaski) – zwraca uwagę na surowce potencjalnie niebezpieczne, zastosowanie przetworzonych włókien, zużycie energii w czasie produkcji

 

Dowiedz się więcej: http://www.ecolabels.fr/fr/

 

Przeczytaj też:

Przewodnik po certyfikatach cz. 1

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl