
Pobudka, poranne zamieszanie, wchodzimy do łazienki, myjemy twarz i co widzimy? Znowu to samo... zawsze kiedy się spieszymy lub czeka nas ważne spotkanie, czy też wydarzenie. Panika, bo nieprzyjaciel niespodziewanie pojawił się na naszej twarzy. Trądzik i pojawianie się pryszczy to nie tylko domena wieku nastoletniego. Dlatego też poniżej przedstawiamy 13 naturalnych sposobów na pryszcze oraz na pielęgnację skóry problematycznej w każdym wieku.
Domowe specyfiki, pasty i maseczki przyspieszają gojenie pryszczy. Zapobiegają powstawaniu ran, przebarwień oraz kolejnych wyprysków.
1. Staranne oczyszczanie
Skóra trądzikowa wymaga dokładnej pielęgnacji, a w szczególności dobrego oczyszczania. Zadbaj, by zawsze mieć w łazience odpowiedni żel oczyszczający do twarzy. Taki, który reguluje wydzielanie sebum, ale który jednocześnie koi i nie dopuszcza do wysuszenia. Rumiankowy żel oczyszczający Sylveco będzie doskonałym wyborem ze względu obecność kwasu salicylowego o działaniu antybakteryjnym oraz łagodzącego olejku z rumianku.
2. Oczyszczający tonik
Po oczyszczeniu twarzy konieczne jest użycie toniku, który wyrówna pH skóry. Do tego celu polecamy hydrolaty, które posiadają właściwości łagodzące i kojące. Dla skóry trądzikowej szczególnie polecany jest hydrolat oczarowy oraz z jałowca. Można używać ich jako tonik, mgiełka w ciągu dnia lub jako dodatek do maseczek zamiast wody.
3. Dobre nawilżanie
Skóra trądzikowa potrzebuje nawilżenia tak samo jak skóra sucha. Należy jednak wybierać kremy o lekkiej konsystencji i z dodatkiem składników niekomedogennych i antybakteryjnych olejków eterycznych np. olejek z drzewa herbacianego. Świetnie sprawdzi się tu nawilżający krem Pulpe de Vie a także krem dla skóry skłonnej do wyprysków Make Me Bio.
4. Rozświetlenie
Blasku skórze trądzikowej oraz problematycznej doda peeling z kwasami owocowymi lub ekstraktami z papai i ananasa. Enzymy zawarte w tych owocach działają złuszczająco, peelingująco i oczyszczająco, a do tego dodają zdrowego promiennego wyglądu skórze. W szczególności polecamy maskę enzymatyczną AVA i multifunkcyjny rozświetlajacy peeling Resibo: oba zawierają łagodną białą glinkę oraz ekstrakty z papai lub ananasa.
5. Makijaż bio dla dobrego zakrycia
Gdy nieprzyjaciel zaskoczy nas o poranku wtedy polecany jest w szczególności makijaż kosmetykami mineralnymi, które zapewnią odpowiednie krycie oraz oddychanie skóry. Wybieraj wtedy korektory naturalne, które złagodzą stan zapalny i nie dopuszczą do namnażania się bakterii.
6. Olejek z drzewa herbacianego na pryszcze
Olejek z drzewa herbacianego to niezastąpiony sprzymierzeniec w sytuacjach awaryjnych. Zastosowany punktowo zadziała wysuszająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Można dodać również kropelkę olejku do porcji kremu na dzień lub na noc, a także przecierać nim twarz w roztworze z wodą mineralną.
7. Maseczka przeciw wypryskom.
Maseczki, które najlepiej oczyszcza skórę, zwężą pory i zadziałają antybakteryjnie to maski na bazie glinki naturalnej. Glinka zielona Montmorillonite zadziała najsilniej, glinka biała będzie dużo łagodniejsza, a glinka czerwona sprawdzi się przy cerze mieszanej i naczynkowej.
8. Zdrowe odżywianie
Na powstawanie wyprysków wpływa przede wszystkim dieta. Żywność wysokoprzetworzona, fast foody, słodzone napoje i słodycze w dużych ilościach są sprzymierzeńcami każdego pryszcza. Postaw na dietę roślinną wzbogaconą o kasze, pełnoziarniste mąki i warzywa. Pij dużo zielonej herbaty (która działa antybakteryjnie), herbatki z czystka lub ze skrzypu polnego.
9. Pomidor!
Ze względu na zawartość likopenu oraz kwasów o działaniu antybakteryjnym pomidory są ratunkiem dla wyprysków. Rozgnieć ekologicznego pomidora na papkę i nałóż ją w firmie maseczki na twarz. Zaczekaj 15min i zmyj lenią wodą. Stosuj maseczkę regularnie!
10. Miodowy kompres
W miseczce wymieszaj: 2 łyżeczki miodu, 3 łyżeczki jogurtu naturalnego, 4 łyżeczki soku z cytryny i jedno białko jajka. Nałóż na twarz na 15min, następnie zmyj. Maseczkę można przechowywać w lodówce do 5 dni.
11. Maseczka z kurkumy i oleju kokosowego
Kurkuma działa antybakteryjnie i rozjaśniająco. Zrób pastę z kurkumy i oleju kokosowego. Nałóż punktowo na zmienione miejsce i po kilku minutach zmyj. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i wysuszy nieprzyjaciela!
12. Soda oczyszczona
Papka z sody oczyszczonej i wody zadziała podobnie jak kurkuma. Nałóż ją na krostkę na 30min. Soda oczyszczona przyspieszy gojenie wyprysku, oczyści skórę i zadziała antybakteryjnie.
13. Aspiryna
Maseczka aspirynowa polecana jest przede wszystkim dla skóry trądzikowej, mieszanej i problematycznej. Zwęża pory, oczyszcza, reguluje wydzielanie sebum. Kwas salicylowy ma działanie oczyszczające i osuszające, rozjaśnia też przebarwienia. Na maseczkę potrzebujesz:
- 3-4 tabletki aspiryny,
- łyżeczka wody mineralnej lub hydrolatu,
- łyżeczka jogurtu naturalnego
Tabletki rozgnieść na papkę, dodać wodę i jogurt. Dobrze wymieszać. Nałożyć na całą twarz lub punktowo. Zmyć po 15 minutach. Maseczkę można urozmaicać dodając do niej różne olejki lub np. miód.