
Najczęściej powstają w okolicach czoła, nosa oraz brody. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mogą być naprawdę uciążliwe, gdy stają się coraz to bardziej widoczne i rozszerzone. Dziś przedstawimy kilka pielęgnacyjnych kroków, które pozwalają zapobiegać rozszerzonym porom umiejscowionym głownie w "strefie T".
Zacznijmy od tego, iż pory są niezbędne do prawidłowego odprowadzania sebum i potu ze skóry. Jednakże zdarza się, iż w niektórych przypadkach bywają one zbyt widoczne, rozszerzone. Dzieje się to głównie w przypadku skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej. Sebum, zanieczyszczenia, martwy naskórek kumulują się w porach i sprawiają, że stają się większe i bardziej rozszerzone. Przyczyna może leżeć w nieodpowiedniej pielęgnacji, źle dobranych kosmetykach (także tych do makijażu) lub w nadmiernej ekspozycji na słońce. Rozszerzone pory mogą być również dolegliwością przekazywaną genetycznie. Jak zatem zapobiegać rozszerzonym porom w sposób naturalny?
Rozszerzone pory: jak zapobiegać? Kroki codziennej pielęgnacji
By zredukować rozszerzone pory należy w szczególności zadbać o codzienną pielęgnację. Należy ustalić nową rutynę pielęgnacyjną, by dostrzec widoczne zmiany w zwężaniu się porów i wygładzeniu powierzchni skóry. Do tego potrzebna jest cierpliwość, czas i dobra wola. Obserwuj swoją skórę, jak reaguje na poszczególne składniki, co jej służy, a co nie?
Demakijaż - krok, którego nie można pomijać
Jeśli trzeba byłoby wskazać najważniejszy etap pielęgnacji byłby to zapewne demakijaż. Kosmetyki kolorowe mają ogromną tendencję do zapychania porów, dlatego codzienny makijaż trzeba usunąć dokładnie, ale produktami łagodnymi, które nie podrażnią i nie wysuszą. Należy dobrać je zgodnie ze swoimi preferencjami oraz potrzebami skóry. Może być to:
- demakijaż olejami np. olejem jojoba Najel
- płyny micelarne np. płyn micelarny do skóry z niedoskonałościami Pulpe de Vie
- mleczka do demakijażu np. arnikowe mleczko do demakijażu Sylveco
Łagodne oczyszczanie skóry
Ostatnim krokiem demakijażu powinno być skuteczne oczyszczenie cery. Bierzmy pod uwagę żele i kremy do mycia twarzy z łagodnym składem, gdyż nieodpowiednio dobrane składniki mogą podrażnić skórę i sprawić, że będzie się nadmiernie przetłuszczać (a tym samym pory będą jeszcze bardziej rozszerzone) i pojawią się wągry. Mydło marsylskie może być nieodpowiednie dla tego typu cery. W tym wypadku doradzamy raczej stosowanie mydła Aleppo z olejem laurowym, który posiada właściwości antyseptyczne i zwężające pory. Dobrze tez wybierać mydła z zawartością glinki lub błota z Morza Martwego. Niech ten krok zakończy się przemyciem twarzy zimną woda, która domknie pory.
- żele oczyszczające np. żel do twarzy z węglem Duetus lub rumiankowy żel do twarzy Sylveco
- mydła Aleppo np. Aleppo z glinka rhassoul, Aleppo z błotem z Morza Martwego, Aleppo 20% oleju laurowego Saryane
- mydła naturalne np. Węglowe Cztery Szpaki, Dziegciowe Cztery Szpaki, mydło Detoksykujące Sylveco
Tonik zwężający pory
Po demakijażu doradza się stosowanie toniku bez alkoholu, który wyrównuje pH skóry oraz zwęża pory. Warto tu zwrócić uwagę również na hydrolaty (wody kwiatowe) dedykowane dla potrzeb skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej.
- Bioline hydrolat oczarowy - idealny dla cer tłustych, gdyż dobrze oczyszcza
- Bioline hydrolat z czystka - zwęża pory i oczyszcza skórę
- Bioline hydrolat z geranium - łagodzi podrażnienia i przywraca cerze równowagę
- Duetus tonik do cery mieszanej i z niedoskonałościami
- Vianek Normalizujący tonik do cery przetłuszczającej się i problematycznej
Nawilżanie
Posiadaczki cery tłustej i problematycznej wbrew pozorom powinny zwrócić szczególną uwagą na nawilżanie cery. Istnieje tu wybór między lekkimi kremami z odpowiednio dobranymi składnikami lub olejami naturalnymi, które pomogą w walce z niedoskonałościami.
- oleje naturalne dla cery z rozszerzonymi porami: olej jojoba, olej z czarnuszki
- kremy dla cery tłustej i z rozszerzonymi porami: wygładzający krem Pulpe de Vie, krem na dzień Duetus z węglem i ekstraktem z łopianu, normalizujący krem na dzień Vianek, krem do skóry skłonnej do wyprysków Beautiful Face Make Me Bio
- serum: serum na niedoskonałości Pulpe de Vie
Co najmniej raz w tygodniu peeling!
Peeling w rutynie pielęgnacyjnej jest bardzo ważny, gdyż pomaga pozbyć się martwego naskórka, który powoduje zatykanie porów i ich rozszerzenie. Taki peeling można przygotować sobie w domu lub zastosować maseczki oczyszczające z naturalnych składników np. glinki zielonej lub białej.
- peelingi: peeling orientalny Najel, peeling do twarzy do cery problematycznej Duetus, multifunkcyjny peeling Resibo
- maseczki oczyszczające do cery problematycznej: maska algowa przeciwtrądzikowa Nacomi, maska do twarzy na bazie węgla i glinki Duetus, oczyszczająca maseczka do twarzy Nacomi,
Zdrowy tryb życia
Sekretem twarzy bez niedoskonałości jest bez dwóch zdań odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia. Skórze nie służą produkty takie jak: alkohol, słońce, słodycze, stres i tytoń oraz zanieczyszczenie miejskie. Należy więc wyeliminować spożycie alkoholu i papierosów, unikać jedzenia słodyczy oraz zbyt tłustych mięs i innych produktów o wysokiej zawartości złych tłuszczy. Pamiętajmy też o odpoczynku - 8h snu to niezbędny czas do regeneracji skóry w nocy!
Naturalne składniki w kosmetykach zwężające pory
- węgiel aktywny
- glinka zielona
- olejek z drzewa herbacianego,
- oczar wirginijski (hammamelis)
- ekstrakt z zielonej herbaty
- kwasy np. migdałowy, salicylowy, jabłkowy
Ania
podziękowania dla p. Iwony za ten blog :) pozdrawiam