Jak czytać INCI? Szkodliwe składniki w kosmetykach 0
Jak czytać INCI? Szkodliwe składniki w kosmetykach

Początkujący adepci naturalnej pielęgnacji po przestudiowaniu składów często mają duży orzech do zgryzienia. Nazewnictwo INCI na początku była zagmatwane, jednak w miarę poznawania składników i czytania etykiet z łatwością można wyłapać szkodliwe składniki.

Często ślepo wierzymy hasłom reklamowym kosmetyków, jednak obietnica producentów i specjalistów od marketingu często nie pokrywają się z rzeczywistym składem produktów zapisanych językiem INCI. To właśnie dlatego dobrze jest zaznajomić się z nazwami, by samodzielnie i na własną rękę poruszać się w świecie składów. By nie miały przed nami żadnych tajemnic!

 

Co oznacza INCI i jak je czytać?

 

Według prawa unijnego skład każdego produktu powinien być wyraźnie opisany na etykiecie lub na ulotce dołączonej do kosmetyku i oznaczony nazewnictwem INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Składniki INCI umieszczone są w kolejności malejącej. Oznacza to, że największa zawartość składników znajduje się na początku listy składu, a substancje umieszczone na końcu występują w mniejszej lub śladowej ilości (stanowią mniej niż 1% składu).

Mówi się, że najważniejszych jest 5 pierwszych składników na początku listy INCI. Sprawdźcie zatem, czy poniższe substancje występują na początku składu, gdyż są składnikami szkodliwymi.

szkodliwe składniki w kosmetykach

 

Alkohole i rozpuszczalniki

Alkohole i rozpuszczalniki pomagają w stabilizacji i w emulgowaniu kosmetyków. Są to substancje pochodzenia syntetycznego, które szkodliwie wpływają na środowisko naturalne niszcząc je. Posiadają podobne właściwości jak oleje mineralne. Substancje te odnajdziecie w składzie pod nazwami: Methyl / Propyl / Caprylyl -alcohol, alcohol cetearyl, cetyl stearyl alcohol

 

Oleje mineralne

Produkowane niewielkimi kosztami na drodze destylacji ropy naftowej i są syntetycznymi olejami, które nie wchodzą w reakcję z ludzką skórą. Jest wręcz przeciwnie - nie pozwalają jej oddychać. Tworzą warstwę okluzyjną na skórze, która blokuje wyparowywanie wody z warstw naskórka. Dodatkowo, syntetyczne oleje wykazują bardzo szkodliwe działanie na środowisko naturalne. Powodują alergie skórne, suchość skóry i zapychanie porów. Znajdziecie je pod nazwami: Paraffinum liquidum, Cera microcristallina, Mineral Oil, Petrolatum, Vaselinum flavum

 

Silikony

O ile silikony są tolerowane przez naszą skórę, ponieważ przynoszą jej gładkość i wyrównanie struktury; o tyle nie działają dogłębnie, gdyż nie maja wpływu na jej odżywienie i nawilżenie. Te syntetyczne polimery są trudne do zmycia, mogą obciążać np. włosy i utrudniają wchłanianie innych substancji odżywczych. Często są komedogenne.

Silikony w składzie INCI występują pod nazwami: Dimenthicone, Cetyl dimethicone, Stearoxy dimethicone, Stearyl dimethicone, Stearyl methicone, Simethicone, Trimethylsilylamodimethicone, Trimethylsiloxysilicate, Dimethiconol, Beheonoxy dimethicone, Phenyl trimethicone, Lauryl Methicone Copolyol.

 

Polimery

Posiadają właściwości zbliżone do silikonów. Przynoszą skórze miękkość służą jako emulgator. Otrzymywane są drogą syntetyczną przy użyciu toksycznych gazów, co ma bardzo szkodliwy wpływ na środowisko. W składach INCI kryją się pod nazwami: PEG, PPG, -cellulose, crosspolymer, polypropylen.

 

SLSy

SLSy, czyli anionowe związki powierzchniowo czynne, w kosmetykach pełnią rolę spieniającą. Odtłuszczają bród i oczyszczają skórę. Dlatego też obecne są na szeroką skalę w mydłach, żelach pod prysznic, szamponach i pastach do zębów. Mogą jednak być odpowiedzialne za przesuszenie i podrażnienia skóry. Mają również wpływ na organizmy żywe i środowisko naturalne.W składach kosmetyków znajdziemy je pod nazwami: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate (łagodniejsza postać tego pierwszego)

 szkodliwe składniki w kosmetykach

Sole aluminium

Substancje antyperspiracyjne, które są przedmiotem dużej polemiki. Wiele badań dowodzi, że są kancerogenne i powodują uszkodzenia układu nerwowego powodując chorobę Alzheimera. W kosmetykach (najczęściej w dezodorantach) kryją się pod nazwą: aluminium chloride, aluminium chlorhydrate, aluminium zirconium tetrachlorohydrex, aluminium chloride, aluminium sulphate, aluminium phenosulphate.

 

Parabeny

Syntetyczne konserwanty, które podejrzewane są o kancerogenność. Masowo używane w przemyśle kosmetycznym, gdyż sa stabilne i proste w zastosowaniu. W INCI: Butylparaben, Isobutylparaben, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isopropylparabe.

 

EDTA

Jest to substancja konserwująca, ale również powodująca skażenie środowiska. Może powodować alergie skórne i uczulenia.

 

Formaldehyd

Substancja kancerogenna i powodująca alergie (aldehyd mrówkowy). Jest to silny i toksyczny gaz, który podrażnia drogi oddechowe i może wywoływać pieczeniu oczu. Wykorzystywany jest gównie w lakierach do paznokci, w środkach do pielęgnacji jamy ustnej i jako konserwant.

W INCI: Quaternium 15, Quaternium 18, Polyquaternium 10, DMDM Hydantoin, Chlorphenesin, Diazolidinyl uurea, Methylisothiazolinone, Benzylhemiformal, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol ( Bronopol), 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox), Formaldehyde, Butylcarbamate, Glycinate, Methenamine, Glutaral, Glyoxal, Hexetidine, Iodopropynyl, Tosylamide/Formaldehyde Resin

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl