
Olej laurowy posiada wiele dobroczynnych właściwości zarówno tych kosmetycznych, jak wpływających na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Zapewne znasz go od innej strony, gdyż jest kluczowym i jakże charakterystycznym składnikiem mydła Aleppo. To właśnie on wpływa na jego skuteczność. Jest znanym środkiem przeciwbólowym, przypisuje się jemu działanie antyseptyczne, regenerujące, rozluźniające mięśnie do tego stopnia, że posiada moc zbliżoną do antybiotyków. Wpływa również na nastrój i samopoczucie. Pomaga w koncentracji i skupieniu przed ważnymi wydarzeniami.
Drzewko laurowe pochodzi z Azji, jednak przyjęło się mocno w Basenie Morza Śródziemnego (Grecja, Włochy, Francja), gdzie zyskało prawdziwą sławę. Piastuje ważne miejsce w starożytnej kulturze: wieńce laurowe są symbolem zwycięstwa i siły.
Olej laurowy nie powstaje w wyniku tłoczenia, lecz ekstrakcji miąższu owoców wawrzynu szlachetnego (laurus nobilis) wodą. Owoce wawrzynu szlachetnego posiadają owalny kształt i zmieniają kolor z zielonego na czarny, gdy są dojrzałe. Z uwagi na zawartość chlorofilu olej posiada kolor nasyconej zieleni, a jego zapach jest intensywnie ziołowy i korzenny. W jego składzie znaleźć można 40% kwasów tłuszczowych (laurynowy, palmitynowy, oleinowy, linolowy) i 1% olejków eterycznych. Jest to olej, który wraz z niską temperaturą zmienią swoją konsystencję na stałą - przed użyciem należy więc rozgrzać buteleczkę w ciepłej wodzie.
Olej laurowy dla skóry
Olej laurowy znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Stosowany na ciało i twarz działa oczyszczająco, ściągająco i tonizująco. Zmiękcza skórę, łagodzi ją i koi. Jest silnym specyfikiem regenerującym. Z uwagi na zawartość kwasu laurynowego o właściwościach pieniących się jest wspaniałym składnikiem naturalnych mydeł np. Aleppo. Szczególnie polecany dla cery problematycznej, trądzikowej, a również suchej i borykającej się w łuszczycą. Przyspiesza gojenie ran, łagodzi objawy łuszczycy, działa ściągająco i antybakteryjnie.
Ze względu na swoje silne właściwości zalecany jest do stosowania punktowo lub w rozcieńczeniu z innym olejkami bazowymi np. ze słodkich migdałów lub jojoba.
Balsam dla skóry suchej i alergicznej:
- 20g nierafinowanego masła karite,
- 3g oleju laurowego,
- 2g oleju inca inchi
Maseczka oczyszczająca:
- 11 g zielonej glinki,
- 4g oleju laurowego,
- 2 krople olejku eterycznego lawendowego
Olej laurowy w pielęgnacji włosów i paznokci
Olej laurowy pomaga w walce z łupieżem. Nakładany na skórę głowy oczyszcza ją oraz łagodzi podrażniony skalp. Dlatego też idealnie sprawdzi się u posiadaczy włosów tłustych, z łupieżem lub łuszczycą oraz u osób ze słabymi i łamliwymi włosami. Olej ten poprawia również krążenie krwi przez co stymuluje cebulki włosów do wzrostu i poprawia kondycję skóry głowy, a także paznokci.
Dla kogo?
- łupież,
- wypadające i osłabione włosy
- przetłuszczające się włosy,
- łuszczyca skóry głowy,
- kruche paznokcie
Masaż i rozluźnienie mięśni
Olej laurowy jest fantastycznym specyfikiem rozluźniającym mięśnie. Stymuluje ich relaksację i reguluje krążenie krwi. Pomaga w migrenach, bólach głowy (masaż skroni). Sprawdza się w masażu zmęczonych partii ciała np. karku, ramion, szyi. Należy pamiętać jednak o zmieszaniu go z innym kremem lub olejem bazowym!
Na przeziębienie i grypę
To olejek typowo leczniczy, który przyczynia się do łagodzenia infekcji górnych dróg oddechowych. Szczególnie zalecane są okłady na klatkę piersiową z użyciem olejku lub inhalacje. Poza tym olejek reguluje temperaturę ciała, obniża gorączkę i wzmacnia potliwość (usuwanie toksyn).
Naturalny antybiotyk
Nie można zapomnieć, że olej laurowy posiada silne właściwości antybiotyczne. Zmniejsza namnażanie się bakterii, mikrobów oraz grzybów. Można nim przecierać rany, zadrapania, poparzenia i zaczerwienienia np. u dzieci. Świetnie radzi sobie z grzybicami np. stóp i rąk: nałóż rozcieńczony olej laurowy na wybrane partie na dłoniach lub stopach, a następnie nałóż bawełniane skarpetki. Pozostaw na całą noc.
Jakie macie doświadczenia z olejem laurowym? Stosujecie go solo czy raczej w kosmetykach np. mydłach Aleppo?